Mijlpalen herziening Zorgmodule Voeding
Tijdens de herziening van de Zorgmodule Voeding doorlopen we verschillende mijlpalen. Welke mijlpalen kwamen er voorbij?
Knelpunteninventarisatie
In de afgelopen maanden is een start gemaakt met de herziening van de Zorgmodule Voeding door middel van een knelpunteninventarisatie. Hiervoor zijn vragenlijsten uitgezet en interviews afgenomen onder betrokken professionals bij de vier niveaus van voedingszorg. Denk hierbij aan artsen en verpleegkundigen. Daarnaast zijn patiënten geïnterviewd over hun ervaringen met de verschillende niveaus van voedingszorg.
Invitational Conference
Op 16 januari 2025 vond de Invitational Conference plaats. Hier zijn de knelpunten die naar voren kwamen tijdens de knelpunteninventarisatie gepresenteerd. Voor deze Invitational Conference is een brede vertegenwoordiging uitgenodigd, onder meer de leden van de werkgroep en de klankbordgroep. Samen hebben zij de knelpunten geprioriteerd. Naast zorgprofessionals waren er deze bijeenkomst ook vertegenwoordigers van patiëntenverenigingen aanwezig. Deze geprioriteerde knelpunten vormen het uitgangspunt voor de verdere actualisering van de Zorgmodule.
Eerste werkgroepbijeenkomst
Op 13 februari 2025 kwam de werkgroep voor het eerst bij elkaar. Zij bespraken de uitkomst van de Invitational Conference en hebben de concept uitgangsvragen opgesteld. Tijdens de werkgroepbijeenkomst is gesproken over de volgende knelpunten in relatie tot het formuleren van concept uitgangsvragen:
- Vanuit patiëntenperspectief is er bij voedingszorg weinig aandacht voor de persoonlijke situatie van de patiënt (interviews patiënten);
- Vanuit patiëntenperspectief is niet altijd duidelijk wie welke voedingszorg mag aanbieden en wie wel en geen diëtist is (interviews patiënten);
- Tijdens voedingszorg is er weinig aandacht voor gedragsaspecten en gedragsverandering die nodig zijn voor het veranderen van voedingsgewoonten;
- Het is voor professionals niet altijd duidelijk op welk niveau van de zorgmodule een patiënt kan instromen. Hierdoor vindt er geen tijdige, adequate verwijzing plaats naar professionals die voedingszorg verlenen;
- Er is onduidelijkheid over de rollen en verantwoordelijkheden rond de vier niveaus van voedingszorg, zoals beschreven in de huidige zorgmodule.
Tweede werkgroepbijeenkomst
Op 10 april 2025 was de tweede werkgroepbijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst is het stroomschema behorende bij de Zorgmodule Voeding bediscussieerd waarmee een eerste stap naar de herziening is gezet.
Conceptversie Zorgmodule Voeding
Op dit moment wordt gewerkt aan de verdere uitwerking van de knelpunten en de uitgangsvragen. Oplevering van de conceptversie van de nieuwe zorgmodule Voeding is de zomer 2025.