Campagne Stop kindermarketing: een oproep voor een gezondere toekomst
Donderdag 16 oktober 2025
Kinderen worden dagelijks blootgesteld aan een stortvloed van reclame voor ongezond eten en drinken. De campagne ‘Stop kindermarketing’, gelanceerd door De Gezonde Generatie, een samenwerkingsverband van 23 gezondheidsfondsen, vraagt aandacht voor dit probleem en pleit voor wetgeving die kinderen (0–18 jaar) beschermt tegen ongezonde voedselmarketing. Vandaag (16 oktober) begint de campagne.
“Kindermarketing is één van de verschijnselen in de huidige maatschappij die we normaal zijn gaan vinden”, schrijven de initiatiefnemers in hun persbericht. “Gedreven door winst, verleiden bedrijven ons overal, de hele dag door, tot ongezonde keuzes. De voedingsmiddelenindustrie zet elk jaar 1,6 miljard euro in om ons te verleiden. De continue stroom aan reclame bereikt niet alleen volwassenen, maar is soms ook specifiek gericht op kinderen. Kinderen zijn extreem vatbaar voor de invloed van influencers, social media, kleurrijke verpakkingen en slimme marketingtechnieken, zoals populaire figuren.”
Uit recent onderzoek van MarketResponse blijkt dat maar liefst 67% van de Nederlanders vindt dat dit soort marketingpraktijken niet thuishoren in een samenleving die de gezondheid van kinderen serieus neemt.
Een nieuwe wet tegen reclame

De Gezonde Generatie wil met de nieuwe campagne bewustwording creëren over de continue verleiding tot ongezond voedsel. Ook wil de organisatie bijdragen aan een wet die een einde maakt aan reclame voor ongezond eten en drinken die kinderen (0-18 jaar) bereikt. “Ieder kind heeft het recht om gezond op te groeien. In de campagne roept de Gezonde Generatie iedereen op een oproep aan de politiek te ondertekenen opdat gezondheid van onze kinderen weer op 1 wordt gezet”, aldus de initiatiefnemers.
1 op de 7 kinderen
Diena Halbertsma, Voorzitter van De Gezonde Generatie: “1 op de 7 kinderen heeft overgewicht en de helft van de volwassenen is te zwaar. Terwijl kinderartsen ons regelmatig waarschuwen voor deze zorgwekkende ontwikkeling, investeren fabrikanten, retailers, fastfoodketens elk jaar 1,6 miljard euro in de promotie van vooral ongezonde producten. Al dat ongezond eten maakt ons ziek. Wij hopen echt dat de overheid zich hard gaat maken voor strenge wetgeving, zodat kinderen kunnen opgroeien in een omgeving vrij van marketing voor ongezond voedsel.”
Kwetsbaar voor reclame
Voedingswetenschapper Jaap Seidell ondersteunt de campagne en het initiatief voor een nieuwe wet. “Kinderen zijn extra kwetsbaar voor reclame”, zegt hij. “Hierdoor eten steeds meer kinderen ongezond. De marketing en de beschikbaarheid van ongezond voedsel is zo dominant dat we eigenlijk bijna geen keuze hebben. Geleidelijk aan zie je dat kinderen, op een veel jongere leeftijd dan vroeger, allerlei chronische welvaartziekten krijgen. Ongezond eten en drinken verhoogt het risico op hart- en vaatziekten, kanker, diabetes type 2, maag-, darm-, leverziekte en nierschade.”
Kinderen in de diëtistenpraktijk
Mede door de marketing voor ongezonde producten, gericht op kinderen, zien ook diëtisten de gevolgen ervan in de dagelijkse praktijk: kinderen met overgewicht, verstoorde eetpatronen en een verhoogd risico op chronische aandoeningen zoals diabetes type 2 en hart- en vaatziekten.
De Gezonde Generatie roept iedereen op om de petitie te tekenen en zich uit te spreken voor een gezonde voedselomgeving waarin kinderen vrij kunnen opgroeien, zonder constante verleiding tot ongezonde keuzes. Wil je de petitie ondertekenen? Dat kan op: www.gezondegeneratie.nl.





