E-learning DTD
Vanaf 1 september 2011 kunnen cliënten door een diëtist behandeld worden in de eerste lijn, zonder dat daar een verwijzing van een arts voor nodig is. Dit heet Directe toegankelijkheid Diëtetiek (DTD) en is wettelijk vastgelegd.
Diëtisten die na 1 juli 2012 zijn afgestudeerd ontvangen automatisch de aantekening DTD in het Kwaliteitsregister Paramedici (KP), omdat directe toegankelijkheid sindsdien onderdeel is van de opleiding.
Diëtisten die vóór 2012 zijn afgestudeerd dienen de aantekening DTD te behalen door middel van deze e-learning. Na het voltooien van de e-learning krijg je de aantekening DTD in het KP.
Bij de directe toegankelijkheid wordt uitgegaan van ‘onbekend maakt onbekwaam dus onbevoegd’. Dit houdt in dat wanneer je de symptomen van de cliënt niet (voldoende) herkent of je niet (voldoende) kennis hebt van de eventuele behandeling, je niet bekwaam bent om de cliënt te behandelen. Hiermee ben je dus ook feitelijk onbevoegd. Je kunt in dat geval beter doorverwijzen naar een (huis)arts of naar een diëtist die wel bekwaam en bevoegd is om de cliënt te behandelen.
Om je als diëtist te ondersteunen bij de uitvoering van DTD en de aantekening in het KP te behalen, bieden we je deze e-learning aan.
Leerdoelen
Na het volgen van deze e-learning:
- Heb je inzicht in de totstandkoming van de directe toegankelijkheid diëtetiek;
- Heb je kennis over de achtergrond en regelgeving rondom de directe toegankelijkheid;
- Ken je de juridische aspecten waarmee je te maken krijgt binnen de directe toegankelijkheid diëtetiek;
- Heb je inzicht in uw verantwoordelijkheden binnen de directe toegankelijkheid diëtetiek;
- Kan je directe toegankelijkheid in de praktijk brengen;
- Heb je ideeën welke kansen en uitdagingen de directe toegankelijkheid diëtetiek biedt;
- Weet je hoe het screeningsproces van de diëtist verloopt;
- Weet je de plaats van het screeningsproces in het diëtistisch zorgproces;
- Weet je hoe je rode vlaggen herkent en identificeert;
- Weet je hoe je tot een professioneel verantwoorde analyse t.a.v. ‘pluis / niet pluis’ komt;
- Weet je hoe je een DTD-screening adequaat uitvoert.
Programma en toetsing
- Module 1 Inleiding op de Directe Toegankelijkheid Diëtetiek
- Module 2 Screening
- Module 3 Rode vlaggen en praktijksituaties
Module 1 en 2 worden afgesloten met een tussentijdse toets.
Module 3 wordt afgesloten de eindtoets.
Praktische zaken
- De e-learning maak je gemiddeld in 5 uur;
- Accreditatie is aangevraagd voor vijf punten;
- Je kunt de e-learning in je eigen tijd en op je eigen tempo maken;
- Je voortgang wordt automatisch bijgehouden, je kunt tussentijds stoppen en later doorgaan;
- Aan het einde van de e-learning ontvang je een hand-out van de modules;
- Na het voltooien van de e-learning krijg je de aantekening DTD in het KP;
- Vragen over deze scholing? Mail naar NVDAcademy@nvdietist.nl
Inschrijven
Docenten
De scholing is ontwikkeld door Suzan de Bruijn, Saskia Kattemölle, Jan van Loon, Wineke Remijnse, Wilma Koghee, Petra Tap. De scholing is geüpdatet (2026) en gedigitaliseerd door de NVD.
Bij de ontwikkeling van deze scholing is advies uitgebracht door:
- Prof. dr. Jaap van Binsbergen, emeritus huisarts en bijzonder hoogleraar Voedingsleer en huisartsgeneeskunde
- Prof.dr. Lisbeth Mathus-Vliegen, emeritus MDL arts, hoogleraar klinische voeding
Training Inhoud
Op ons scholingsaanbod zijn algemene voorwaarden van toepassing.